sk-Jak uklidit sám v sobě

09.11.2020

O duševní hygieně se toho napsalo už určitě hodně. Jak to vidím já? Potřebujete se zbavit pocitu hořkosti z bývalého partnera? Míváte i přesto, že vám ublížil nutkavé pocity, že byste rádi, aby se k vám vrátil?

Býváme dost často masochisty. Ubližovali nám, trápili nás, možná i uhodili. Proč nás to tedy za ním nebo za ní táhne? Může to být pocit nejistoty. Byli jsme zvyklí na takové způsoby. Byl to život pod psa, ale nebyli jsme sami. Pokud takový vztah s tyranem nebo tyrankou ukončíme, můžeme se najednou cítit osaměle, kolem nás je najednou prázdno. Je v nás určitý pocit lenosti či pohodlnost hledat si někoho jiného. Proč vlastně? Nemá to smysl, dobrého chlapa, nebo ženskou, aby člověk hledat s lupou... A tak sedíme doma, zahořkneme, cpeme se čokoládou a brečíme do rukávu.

Nejhorší je pocit sebeobviňování, že si za to vše můžeme sami. Časem nastoupí dojem, že za agresi nebo hulvátské chování partnera odpovídáme sami svým jednáním. Možná... kdybychom mu vyhověli, lépe plnili jeho příkazy, více skákali, jak si on přál...

Je to pochopitelně nesmysl. Jedinec tyran, ať už je jím muž, nebo žena, nemá nikdy dost. Stále chce něco víc, než jsme mu schopni nabídnout, dát, obětovat se. Tímto sám v sobě zastírá svou vlastní malost a ubohost. Sebevědomý a úspěšný člověk přece nemá potřebu někomu ubližovat, ponižovat ho či fyzicky trestat.

Poradím vám, jak v sobě uklidit a zbavit se pocitu, že je pořád s vámi, sedí vám v zátylku a váže vás k sobě. Ukliďte kolem sebe. Přemlouvali jste se roky k tomu, že si konečně vyklidíte šuplíky psacího stolu? Kypí vaše skříně starým oblečením, které jste si léta střádali, že přijde znovu do módy? Nebo jste tajně doufali, že do něj zase zhubnete? Máte plný sklep krabic se starými krámy, které tam tak nějak roky líně leží od chvíle, co jste se přistěhovali? Psychologové tvrdí, že co nepotřebujeme déle, jak dva roky, můžeme bez pocitu viny vyházet. Stejně tak můžeme naložit s půdou plnou pavučin a odložených věcí, které schováváme s pocitem, že může přijít třetí světová a ještě poslouží. Schováváte roky oblečení po svých dětech, že jednou je budou nosit vnoučata? Nesmysl. Mám to vyzkoušené. Půjdou si raději koupit vše nové, i když budou hlavu chladit obkladem, jak je to vše nechutně drahé.

A teď přichází chvíle udělat ráznou tečku za svým zpackaným vztahem. Představte si pod každou zbytečností, že vyhazujete kus jeho egoismu, nadřazenosti, násilí, lží a podrazů.

S posledním kusem vyhozeného krámu, který léta schraňujete, zjistíte, jak moc jste si ulevili. Najednou se vám lépe dýchá a krom skvěle uklizeného domu nebo bytu jste si uklidili i v duši.

Zkuste to. A nejen kvůli zpackanému vztahu. Třeba jen tak, když se potřebujete někam posunout, dotknout se nějaké vytoužené mety. Člověk se tak zbaví stoletých závaží, která mu visela na křídlech.

Tak je rozpřáhněte a leťte! Držím vám palce. Funguje to.