sk-Když dva jsou jako jeden

10.03.2022

Letos to spolu táhneme už dvaadvacet let. Nepotrpíme si na Valentýna a jiné okázalosti, ne snad proto, že z každého svátku těží hlavně obchodníci. Nemáme jim to za zlé, vždyť každý někde hledá své zisky. Mnozí hanebně za cenu lidského zdraví. Valentýna prostě slavíme. 


Už jen proto, že jsem se v ten den narodila. Mám podobnou mentalitu jako kněz Valentýn. Údajně oddával zamilované páry odlišné víry. Těch legend o něm je ještě víc. Podle křesťanské legendy proslavil 14. únor kněz Valentýn, který roku 269 zemřel mučednickou smrtí. Tu si vykoledoval za to, že navzdory zákazu císaře Claudia II. tajně oddával zamilované vojáky a tím je podle vládce Říma rozptyloval od vojenských povinností. Zkrátka, Den svatého Valentýna se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Rozumný člověk proti tomu nic nemá a nemusí se toho bez okázalé kritiky vůbec účastnit.

Proč si ale neudělat i v tento den se svým partnerem radost? 

Letos jsem si řekla, že svému drahému pořídím krabici šesti vín u našeho oblíbeného vinaře. Tetelila jsem se nedočkavostí, až mu dárek předám a společně si dáme jednu z láhví. Letos mělo vinařství jako bonus dárkovou krabici s polepem valentýnského srdce a jako dárek plátěnou tašku s firemním emblémem. 

Přesně v den mých narozenin zazvonil kurýr a dovezl  krabice dvě. Došlo mi to, až  když odjel. Byly navlas stejné, postavil je na schody a já je s funěním dotáhla domů. Manžel za mnou po chvíli přišel, že si potřebuje odskočit, a abych hlídala kurýra. Znáte to. Celý den vás nikdo nepotřebuje, ale jakmile zasednete v poklidu na trůn, shání vás půlka republiky a část přilehlého zahraničí.

Podíval se na obě bedny a zeptal se: „To je pro mě?“ 

„Jo, je. To máš dárek ode mě, ale já ti objednala jen jednu krabici. Asi akce jedna plus jedna zdarma...“

„To je divné,“ podivil se. Já jsem ti taky objednal krabici vína. Měli takovou pěknou s valentýnským srdcem a nějakou tašku jako dárek.

V tu chvíli nám to došlo a začali jsme smát. Na jedné z krabic bylo jeho jméno a na druhé moje. Aniž bychom to tušili, koupili jsme jeden druhému úplně totožný dárek. Jsou stovky vinařů, milióny  láhví vína. Láska je jen jedna. Všem stejně daná, všem stejně blízká.

Pokud se dva milují, jsou jako jeden, uléhají se stejným snem a se stejnou myšlenkou se probouzejí. 

Proto vzdávám hold kteří tohle prožívají bez ohledu na dobu, kterou jsou si po boku. Vzdávám hold i Valentýnovi, ať už byla jeho legenda taková nebo možná trochu jiná.

Přeji vám všem soulad a souhru a neodsuzujte, prosím, komerční svátky. Ty už jsou dnes takové prakticky všechny. Bez obchodu by obchodníci nemohli existovat. Je úplně jedno, který den v roce koupíte své drahé růže nebo svůdné spodní prádlo. Ale o Valentýna je to tak nějak vznešenější a vzdáváme lásce hold všichni, kteří z hloubky srdce milujeme.

Každopádně, kněz Valentýn zbytečně nezemřel mučednickou smrtí a jeho poselství si neseme v sobě dál. A tak ti připíjím Valentýne. A také Vám všem, kteří jste se v tento den na počest lásky narodili!

Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti