Můj příběh


Laskavý jazyk je magnet pro lidská srdce. Je to chléb ducha, dává slovům smysl, je pramenem moudrosti a pochopení. 

Bahá'u'lláh 

V médiích působím od roku 1996. Začínala jsem v regionální televizi, moderuji v rádiích, pořádám autorská čtení z mých knih. Nebojím se promluvit na veřejnosti. Vím, že dokážu lidi oslovit, motivovat a vždy k nim kultivovaně promluvit. Dovedou to ocenit. Na mých autorských čteních je velmi příjemné vidět spokojené posluchače z řad čtenářů. Mnozí přijdou, podají mi ruku a poděkují za příjemné mluvené slovo. To je opravdu krásná odměna. Obdobné pocity mívám při hodnocení od mých rádiových posluchačů.

Kultivovanost projevu je důležitá. Autor svou mluvu přenáší i do psaného textu. Jako pisatel pak nepotřebuje natolik rozsáhlé jazykové a stylistické korekce. Tím bývá oblíbenějším u jeho korektorů.

Lidská řeč, včetně citu a emocí se promítá i v básních. Zkuste si některé sami v klidu nahlas recitovat...

https://www.liilo.cz/autor/sarka-rosova-vanova


Také přestáváte rozumět mladým lidem? Mnozí z nich se prezentují jako youtubeři. Jejich prazvláštní výrazy protkané anglickými patvary sledují s nadšením naše děti. Uznávají je jako své idoly. Ovšem, ač se snažíme pochopit, že mládí je nezkrotné a musí se vybouřit, mnohdy jim nerozumíme.

Kam tento trend musí nutně vést? Ke komolení mateřského jazyka. Od pubertální mládeže vede cesta k dospělým, kteří mají velký problém se vyjadřovat a komunikovat s ostatními. Vybavuje se vám, jak s Vámi mluví například operátoři call center?

Během času se každá řeč vyvíjí. O tom není pochyb. Čeština je překrásný jazyk! Utvářejme její vývoj tak, abychom  na svou mluvu mohli být i v budoucnu náležitě hrdí.


Výřečnost je ozdobou ducha - Oratio cultus animiest."
Lucius Annaeus Seneca